Program ä Biljetter

Bild för Tutankhamon - Sunshine Rabbits (Live) + Dj Demonika + Dj J-Ol

Tutankhamon - Sunshine Rabbits (Live) + Dj Demonika + Dj J-Ol

Ny klubb på Nef!!!

I Malmö har de länge varit ett berömt pälsrockband som fått alla klubbar de framträtt på i gungning. Och när Sunshine Rabbits sent i våras släppte debut-LP:n Aiming For The Flesh visade det sig att deras pastischer på Leila K och furiösa electro-disco även fick kräsna recensenter på fall. Denna djuriskt röjiga grupp kommer på sin Göteborgs-premiär att ta er på en oförglömlig resa genom ett magiskt kaninhål.



Mer om Monika:
Under mitten av 90-talet var Monika resident DJ och klubbfixare på Kompaniet Underground, Magasinet och Jazzhuset. Samtidigt skrev hon i fanzinet Gospel! och musiktidningen Groove. Därefter har Monika kört program på K103, deltagit två säsonger i P1:s musikquiz Pickup, producerat egen musik och släppt en EP som Demonika, gjort klubb-tv-program på Öppna Kanalen och varit redaktör för b.p.m. på MusikerMagasinet där hon gjorde hundratals artistintervjuer och rapporterade om klubbscenen från världens alla hörn. Hon har varit redaktör för tidningen Galore, frilansat som skribent och fotograf på ett otal tidningar och suttit i Grammisjuryn. Monika har dessutom drivit en mängd egna klubbar under åren såsom Baburiba, Filter och Vs och spelat skivor i bland annat Paris, Dublin och Köpenhamn. De senaste åren har hon kört succéklubbarna Hitz och Hitz Deluxe, All In och Svensson2. Sedan tio år tillbaks ansvarar hon för Manifest-galans jurygrupper och är ordförande i den elektroniska danskategorin. Utöver detta spelar Monika skivor varje vecka runtom i Sverige, skriver DJ-intervjuer för nystartade Mintmag.se och driver Blendas DJ-skola tillsammans med Blenda-Lars, som hon även påbörjat ett bokprojekt om Göteborgs musikscen med. I höst medverkar hon med texter till en antologi om musik släppt mellan åren 58-62.

Mer om Johanna:
Under 15 år som musikjournalist har Johanna bland annat jobbat som recensent på SvD och Expressen, skrivit för Sonic, Re:Public Service och Billboard (US). Hon har gjort radioprogram som P3 Dans och Klubb, Musikjournalen och på senare år Kalejdoskop. På SVT jobbade hon tidigare för Musikbyrån och Musikministeriet, senare som gästredaktör för Robins och nu som redaktör och inslagsproducent för hennes och Cecilia Nordlunds egna musikprogram Fräng som börjar sändas på SVT i höst. Under en tid bodde hon i New York där hon spelade skivor och levererade reportage hem till svenska tidningar och SVT. Hon har även dj:at i större delen av Europa och flera länder i Sydamerika. Johanna har suttit i Grammisjuryn, P3 Guld-juryn i kategorin dans och är numer jurymedlem i Manifest danskategori. Tillsammans med Göran Olsson spelade hon under några år in ”Am I black enough for you”, en långfilmsdokumentär om Philly-soul-rösten Billy Paul. Efter en lång journalist- och klubbkarriär i Stockholm flyttade Johanna till Malmö där hon bor sedan många år tillbaka. Där har hon drivit succéklubben Skånes Ljudpark ihop med Timbuktu och dragit igång Klubbkören, en kör som sjunger modern hiphop, r&b, funk och afrikanska kampsånger över beats arrade av körledaren Erik Hjärpe (Damn!).

Detaljer

Tutankhamon - Sunshine Rabbits (Live) + Dj Demonika + Dj J-Ol

Genre
Klubb
Klubb
TUTANKHAMON
Datum
Fre 21/9
Tid
23:58
Pris
100 kr

Konsert börjar ca 1 timme efter öppningstid. Bokat bord hålls ca 1 timme efter öppning.

Köp biljetter / Boka bord

Antal biljetter
Tutankhamon - Sunshine Rabbits (Live) + Dj Demonika + Dj J-Ol är fullbokat!

Läs mer

Nefertiti.se is produced and designed by Webfarm & Nullvoid