ジャズ喫茶 Jazz Kissa
Den här konserten har redan varit
JAZZ KISSA* till 01:00
Direkt efter Nyron Higors konsert öppnar vi upp vår prisbelönta bar Jazz Kissa med fri entré från 22:00 och öppet till 01:00.
Räkna med mycket roligt folk, artister i huset och den där speciella energin som bara uppstår när en fullsatt konsert övergår i natt.
Fredrik från Skivhallen Majorna står för musiken. Vinyl only, såklart.
Brazil Soul, funk, afro-jazz och rare grooves – spelat på riktigt, för dig som lyssnar på riktigt.
*Jazz Kissa är ett japanskt koncept som uppstod i Tokyo under 1950-talet. Ordet kissa betyder ungefär “tehus” eller “café”, men i det här sammanhanget är det något helt annat: en plats där musiken står i absolut centrum.
Det handlar inte om bakgrundsmusik. Det handlar om aktiv lyssning.
En jazz kissa är en bar med fokus på vinyl och högkvalitativ ljudutrustning. Skivorna spelas från början till slut. Ljudet är varmt, dynamiskt och noggrant kalibrerat. Samtalen dämpas när nålen träffar vinylen. Musiken får ta plats.
På Jazz Kissa på Nefertiti har vi tagit den traditionen till Göteborg och gjort den till vår egen. Här kombineras japansk lyssningskultur med vårt arv av över 200 livekonserter per år. Det är en förlängning av scenen – fast i mer intim form.



